Mail armonihoteldatca@outlook.com Telefon 0252 712 8191
Mail armonihoteldatca@outlook.com Telefon 0252 712 8191

Aktiviteler

Datça'da Gezilmesi & Görülmesi & Yapılması Gereken Şeyler

Knidos Antik Kenti

Knidos antik çağın en önemli ticaret, sanat ve kültür kenti. Demokrasinin ilk örneklerinin yaşandığı, çağının modern kenti.

Knidos Antik Kenti

Büyük Menderes vadisi, Dalaman çayı, Ege Denizi ve Batıda Babadağ, Bozdağ ve Honaz Dağı içinde kalan bölge Karia toprakları olarak geçer. Karia zengin doğal kaynaklara sahip verimli ovalar üzerinde bulunan bir bölgedir .

Can Yücel'in Evi

“Başka türlü birşey benim istediğim, Ne ağaca benzer ne de buluta benzer; Burası gibi değil gideceğim memleket, Denizi ayrı deniz, havası ayrı hava; Nerde gördüklerim, nerde o beklediğim kız”.

Can Yücel'in Evi

Eski Datça, Can Yücel ile özdeşleşen bir kasaba. Datça’dan ‘dünyanın en büyük açık hava tımarhanesi’ diye bahseden Yücel, köyün halen ortak buluşma merkezi olan Orhan’ın Kahvesi’nde zaman geçirip kasabanın yerlileri ile sohbet edermiş ve herkes gibi, en günceli oradan takip edermiş.

Hayıtbükü Plajı

Datça bükleri arasında en popüler olanı hiç şüphesiz Hayıtbükü. Denizi de olağanüstü güzellikte Hayıtbükü’nün. Ayrıca enfes bir doğası var. 

Hayıtbükü Plajı

Datça bükleri arasında en popüler olanı hiç şüphesiz Hayıtbükü. Denizi de olağanüstü güzellikte Hayıtbükü’nün. Ayrıca enfes bir doğası var. 

Kızlan Yer Değirmenleri

Bu değirmenler Datça’ya gelirken 8 km kala ana yolun kenarından görünüyor. İlk değirmen Kaymakamlık tarafından restore edilerek turizm amaçlı kiraya verildi. Şu an restoran olarak hizmet veriyor.

Kızlan Yer Değirmenleri

Kızlan değirmenlerinde örme tekniği antik çağlarda da kullanılan taş ve kiremitlerin birlikte kullanılması şeklinde . Benzer taşlar kullanılmış.

Datça'da Nerede Yemek Yenilir?

  • Datça Bademi

Datça Bademi
İkliminden dolayı badem yetiştirmeye elverişli olan Datça, bademiyle meşhurdur ve Türkiye’deki bademin önemli bir kısmı burada yetiştirilir.

  • Yaban Mersini Likörü

Yaban Mersini Likörü
Likör sevenlerdenseniz yaban mersini likörünü ev yapımı olarak da bulabileceğiniz bir yer Datça.

  • Çökertme Kebabı

Çökertme Kebabı
Lezzetli bir kebap türü olan çökertme kebabı, Bodrum kebabı olarak da adlandırılır. Patatesli, yoğurtlu ve soslu bir kebaptır.

  • Güz Domatesi

Güz Domatesi
Yaz aylarında ekilen ve Ekim gibi toplanan güz domatesi Datça’ya özgü bir lezzet olup, iklimin buraya sağladığı büyük bir avantajdır. Ayrıca çok da lezzetlidir.

  • Balık

Balık sahilleriyle, deniziyle ünlü olan her Ege kenti gibi Datça’da da balık yemekleri öne çıkıyor. Sahil boyunca balık restoranları bulabilirsiniz. Özellikle levrek yemenizi öneririz.

  • Zeytin

Zeytin
Datça’nın Mesudiye bölgesinde çok sayıda zeytin bahçesine rastlayabilirsiniz. Yerli halkın önemli geçim kaynaklarından birisi de zeytindir.

  • Meze

Meze
Ege otları kullanılarak yapılmış olan mezeler lezzetli atıştırmalıklar olarak görünüyor. Özellikle balık sofralarında zeytinyağlı mezelerini denemelisiniz.

  • Keçiboynuzu 

Keçiboynuzu şifalı bitkilerden olan keçiboynuzu da Datça civarında yetişen bir bitkidir. Karaciğer ve akciğere iyi gelen keçiboynuzunun sayısız faydası vardır.

  • Bal

Bal Datça’da organik arıcılık benimsenmiştir. Datça denilince akla badem ve balıkla birlikte bal da gelir. Köylüler arasından petek balcılığı yaygındır.

Datça'yı Datça Yapanlar...

Hayattan alman gereken huzurun ne olduğunu anlayacaksın burada. Gündüzü ayrı, geccesi apayrı yaşanır Datça’nın. Yaşadığını hissedersin bir kere! İnsanları sevmeyi öğrenirsin, onlara güvenmeyi, hayata şans vermen gerektiğini hatırlatır Datça sana. “Vazgeçemem!” dediğin her şeyden nasıl bir anda vazgeçeceğini ve “Olmaz!” dediklerini nasıl olduracağını gösterir sana. İnsanlara düşmanken, bir anda hayatına girdikleri için şükrederken bulursun burada kendini. Usul usul yıkar tüm ön yargılarını ve sevmeyi öğretir sana. İhtiyacın olan ne varsa; hayatında neyin eksikliğini yaşadıysan.. Bir gün gerçekleşeceğine inanmadığın, mucize diye adlandırdığın o hayali yaşatır sana. Duaları, minnetleri, merhameti asla eksik etmez senden.. Kıymetini bil o yüzden Datça’nın!

Düşünsene; kadehini kaldırırken ayağına Ege değiyor..
En keyifli Datça anını Dutdibi’nde yaşayacaksın. Güneşi batırmakla başlıyor Dutdibi’nin büyüsü ve karanlık boyunca sürüp gidiyor. Ege minik bir kafa hareketiyle görebileceğin kadar yakın ruhuna; deniz köpüklerinin hiç bu kadar sahici vurmadığını anlıyorsun sahile.. Usul usul dinliyorsun dalgaların seslerini, mis gibi Ege’yi çekiyorsun içine.. İki denizin nasıl birbirine karıştığının şahidi oluyorsun bir anda. Dutdibi huzuru diye bir şey var mesela bu dünyada benim için; dünyanın en iyi restoranının bile sofrana koyamayacağı bir şey bu huzur.. Deniz değerken ayaklarına, en değerline kaldırıyorsun kadehini. Hele bir de kadehi en değerliyle kaldırıyorsan; hayatının en özel dönüm noktası haline geliyor Dutdibi! Balık her yerde pişer; önemli olan keyfi yaşamak ve huzuru keşfetmektir..

Tatman gereken bir huzur, denemen gereken bir tecrübe ve tadını çıkarman gereken lezzetler seni bekliyor Dutdibi’nde. Salatasının yeşili en canlısından, domatesin kırmızısı en alından buluşuyor salatanda. Meze dolabında her akşam taptaze çeşitler seni bekliyor. Masana geçmeden önce keyifle meze dolabından seçmeni tavsiye ederim mezelerini. Köpoğlu, deniz börülcesi ve levrek marin eksik olmasın sofrandan. Kalamarın, ahtapotun, karidesin, paçangan gelsin sohbet koyulaşmaya başlayınca masana. Datça’nın havasından suyundan mı bilinmez ama lezzet algıların açılıyor burada. O yüzden kendini Dutdibi’nin keyif dolu ekibine bırakabilirsin; bırak donatsınlar sofrayı istedikleri gibi..Her lokmanın tadını damağından uzun süre atamayacaksın. Mekanın ambiyansı kadar lezzetleriyle de ne kadar iddialı olduğu ilk lokma değince damağına anlayacaksın. Dutdibi’nin başında Gürhan Sırrı Göksel var; her akşam eşiyle birlikte işlerinin başındalar. Çünkü seviyorlar; bu şehri, bu işi, insanları, balıkları ve insanları gülümsetmeyi… Evlenmişler ve Datça’da yaşamaya başlamışlar. Sonra da tüm sevgilerini mekanlarına katmışlar. Onların ki çalışmaktan, bir mekanı işletmekten çok daha fazlası; onlar bu mekana aşkla sarılıyor. Her detayında bambaşka duygular keşfedeceğin Dutdibi’ne düşerse yolun, benim yerime teşekkür et onlara; hayatımın en büyüleyici deneyimi için ne kadar minnettar olduğumdan bahset..

Datça'da Nerede Yenir?

Sadece Datça kalamarı için bile gidilir: Hüsnü’nün Yeri

foursquare - hüsnü'nün yeri

Bölgemiz Ege olunca anlarsınız ki ortalık meyhaneden, mezeden geçilmiyor. Bunlardan atmosferi en güzel olan bir mekandayız şimdi. Kendisi denizin hemen yanında. Günbatımı sırasında burada içilecek rakının, ekmek banacak mezenin, yapılacak sohbetin, dalga seslerinin değeri paha biçilemez! Bütün kış buradaki anlar itinayla hatırlanır ve hafif çapta bir mutsuzluk, bir depresyon hissi yaşarsınız. Öyle böyle değildir etkisi.

Taze ve günlük karidesler, trançalar, lagoslar, barbunlar, levrekler, çipuralar burada yiyeceğiniz balıklardan. Peki ya mezeleri? Kabak çiçeği dolması, ahtapot ızgara, Ege otları ve fava masanızdan eksik etmemeniz gereken mezelerden. Özellikle öyle bir lezzeti var ki herkesin diline pelesenk olmuş; Datça Kalamarı, deneyiniz.

Hüsnü’nün Yeri adres: İskele Mah. No:64, Kumluk Yolu, Datça, Muğla

Mezelerini kaşıklarken ana yemeği unutursunuz: Fevzi’nin Yeri

bodrumluhayat - fevzi'nin yeri

Maviye doymayacağınız Hüsnü’den ayrılıp yeşillikler içindeki Fevzi’nin Yeri’ne gidiyoruz şimdi. Mekan biraz daha iç kısımlarda kalıyor. Deniz manzarası yok ama ağaçların altına kurulmuş sıcacık samimi bir bahçesi var.

Bir de midenizde balığa yer kalmayacak çeşitteki mezeleri. Öyle bilindik mezelerden değil hem; cevizli zeytin ezmesi, tilki otu, sübye güveç, kaya koruğu, pirinçli midye, kapari filizi… O kadar meze çeşidi var ki ana yemek söylemektense iki meze daha deneyin, mideniz şenlensin. Mümkünse öncesinden balık çorbasını atlamayın!

Datça’nın sessiz sakin havasını burada bulamayabilirsiniz, mekan her defasında epey kalabalık. Bu sebeple gitmeden bir alo deyiverin.

Fevzi’nin Yeri adres: İskele Mahallesi, Kumluk Plajı Mevkii, Datça, Muğla

“Giriş-gelişme-mutlu son” diye menüleri var: Yakamengen

dacev - yakamengen

Bu yaz kendisinden mahrum kalsak da gelecek yaz yine bizlerle olacak. Bu sebeple bu mekanı önermeden geçemiyorum. Datça’nın Yaka Köyü’nde bulunan bu ev sıcaklığındaki mekanda ister bahçede zeytin ağaçları altında keyif çatın ister taş binanın içinde pöfür pöfür oturun. Burada yapacağınız her şey öylesine keyifli.

Giriş, gelişme, mutlu son diye ayırdıkları menüsü ise oldukça orjinal. Her şey el emeği göz nuru.

Mezeleriyle başlayayım; cevizli biber ezme, Datça’nın olmazsa olmazı bademli kabak, keçi peynirli yeşil salata minik minik atıştırmalıklardan. Sonrası ise fena; biberiye ile tatlandırılmış pirzola, sahanda anne usulü köfte diyorum başka bir şey demiyorum! Portakal soslu bademli muhallebi ise mutlu sona ereceğiniz lezzetlerden.

Yakamengen adres: Yaka Köyü, No:70, Datça, Muğla

Güne püfür püfür başlamak için: Cafe Inn Datça

instagram - cafe inn datça

Datça’daki kahvaltı ve brunch’ın değişmez adresidir. Sucuklu ekmek, Datça zeytini, İzmir tulumu, ev yapımı reçelleri, kahvaltı salatası üstüne bir de mekanın manzarası ve pöfür pöfür esen rüzgarı eklenince zevkten dört köşe olabilirsiniz.

Mekanın önündeki plajda denize girebilir, sonrasında bir kahve molası için yine buraya gelebilirsiniz. Yanında da olmazsa olmaz hafif tatlıları; tiramisu dondurma, beyaz çikolatalı brownie’si özellikle önerimdir. Pizzaları ve makarnaları da sizi balık yemekten kurtaracak seçeneklerden.

Gitmek için tatilin son gününü beklemeyin derim çünkü buraya bir kere değil, birkaç kere gitmek isteyeceğinize eminim!

Cafe Inn Datça adres: Kumluk Plajı, No: 32 B, Datça, Muğla

Datça’da bir İtalyan mutfağı: Mayistra

iconosquare - mayistra

Deniz kenarında ayağınız kuma basarak en lezzetli pizzayı midene indirmek ister misin? Öyleyse seni böyle alalım. Datça’da İtalyan mutfağına girişi Mayistra ile yapıyoruz. Zengin ve taze malzemeler ile hazırlanan ince hamurlu pizzaları miss miss! Şarap menüsü de zaten mükemmel olan atmosferi iyice romantikleştirmek için ideal.

“Datça’ya gelmişim, pizza da neyin nesi?” derseniz mutlaka kahvesi ve incirli pastası için buraya uğrayın. Datça’nın sayılı iyi mekanlarındandır o, es geçmek olmaz!

Mayistra adres: İskele Mah. Kumluk Yolu Sok. No:14, Datça, Muğla

Liman üzerinde kabak çiçeği dolması: Culinarium

tripadvisor - culinarium

Şimdi de miss kokulu yarım ada Datça’nın en modern mekanlarından birindeyiz. Kendisi liman üzerinde deniz manzaralı bir mekan. Mayistra gibi rakı balığın dışına çıkacağınız mekanlardan biri.

Menüde bir sürü mutfaktan esintiler var; Türk, İtalyan, Alman, Fransız… Günlük taze sebzelerle doğal sızma zeytinyağıyla hazırlanmış çeşit çeşit mezeler, kuzu file minyon, limonlu tereyağı, ıspanak ve patates ile servis edilen dülger balığı, içi karides ve balıklı pırasa üçgenleri, karides ve balıklı kabak çiçeği dolması, beyaz şarap ve krema soslu levrek filetosu burayı farklı kılan lezzetlerden. Ayrıca sunum ve parmak yedirten tatlılarından hiç bahsetmiyorum bile!

Culinarium adres: İskele Mah. Liman Mevki, Datça, Muğla

Düşünsene, yemek yerken ayaklarına dalga vuruyor: Kekik

kekikdatca - kekik restoran

Yine ayağınızın kuma basacağı, hafif dalga sesleriyle çakırkeyif olacağınız, deniz ürünlü yemeklerine doymayacağınız gerekirsen etinden de yararlanacağınız kekik kokulu Datça’ya pek yakışır bir mekandayız: Kekik!

Bademli Girit ezmesi, patlıcan yatağında deniz börülcesi, karışık Ege otları, kekik meze, kuru cacık, cevizli tulum peyniri, çiçek dolmayla önce minik minik aç olan karınları şöyle bir sevindiriyorsunuz. Sonraa beğendili ahtapot belki tereyağlı karides ile ana yemeğe geçmeden önce bir ısınıyorsunuz. Sonra da gelsin balıklar gitsin köfteler sonra yine gelsin steakler.

Kekik adres: Kumluk Caddesi, 67.Sokak No:3, Datça, Muğla

Datça Vineyard 

Mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biri de Datça Şarap & Bağ evidir. Datça’nın taze ve leziz şaraplarını burada tadabilir ve yerinde satın da alabilirsiniz. 

Adres: Datça – Marmaris yolu 7. km Datça, Muğla

Bonus: Datça’da denize nerede girilir?

datca-kargikoyu

Dingin su severler, eğlenceymiş müzikmiş bunlardan kaçıp sadece kitabında boğulmak isteyen Kargı Koyu’na doğru yol alsın.

Datça’nın en ünlü koylarından Hayıtbükü ve Ovabükü de mutlaka görülesi. Mesafeleri birbirine bir hayli yakın olan bu iki koyu aynı gün içinde ziyaret edebilirsiniz ama bir cennet köşesi olan Palamutbükü için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Burada bir gün değil bir ömür geçirmek isteyeceksiniz. Turkuaz renkli denizi, upuzun çakıllı kumlu plajı, balıkçı tekneleri, badem ağaçları burayı eşsiz kılıyor.

× Whatsapp